Corocznie podczas składania deklaracji podatkowych na podstawie posiadanych od pracodawcy czy z innych źródeł PIT-ów niezbędne jest wprowadzenie nie tylko prawidłowych danych osobowych, ale również odpowiedniej kwoty należnego podatku, którą zwykle trzeba obliczyć samodzielnie. Wielu osobom przysparza to jednak nie lada trudności.

Bezpłatne PITy 2023. Łatwy PIT-37

Jakie są zalety korzystania z programów do rozliczania PIT-ów? Rozliczenie PIT-ów jest niezbędne dla każdego obywatela, który ma jakiekolwiek wpływy powodujące wzbogacenie się. W ten sposób obliczany jest należny Skarbowi Państwa podatek, który trzeba uiścić - albo z którego otrzymuje się zwrot w ekwiwalencie pieniężnym. Coraz więcej osób jednak wykorzystuje darmowy program PIT 37 do wykonywania rozliczeń tego typu. Sprawdźmy, jakie są jego zalety i dlaczego warto z niego korzystać.

Konsekwencje błędnego wypełnienia deklaracji

Niezwykle istotne jest, aby złożyć nie tylko prawidłowe PITy roczne, ale również dokonać tego w terminie. Zarówno uchybienie obowiązkowi złożenia deklaracji podatkowej, jak również popełnienie w niej błędu będą powodowały, że jesteśmy zmuszeni do złożenia korekty w zakresie nieprawidłowo podanych wartości. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność udania się do Urzędu Skarbowego z pismem i korektą PIT-u. Jeśli pomyłki nie jesteśmy świadomi, może dojść do sytuacji, gdy skarbówka sama z siebie skontroluje naszą sytuację.

Wówczas konsekwencje są o wiele poważniejsze, bo może dojść nie tylko do nałożenia kary finansowej, ale również postępowania karnego o charakterze skarbowym. To z kolei wiąże się z przykrymi konsekwencjami w przyszłości, jak również koniecznością poniesienia wszelki opłat sądowych oraz często zasądzonymi wysokimi karami finansowymi, sięgającymi nawet kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu o wiele korzystniej jest składać PIT-37 w 2024 roku z programem zaufanym i sprawdzonym od wielu lat, który przy odrobinie naszej uwagi wyeliminuje ryzyko powstawania jakichkolwiek błędów w rozliczeniach podatkowych.

Przejrzysty formularz

Posiadając darmowy program PITy 2023 możemy wypełniać bez wychodzenia z domu, z gwarancją, że dokonujemy tego prawidłowo. Jest to bardzo istotne, ponieważ wspomniane wyżej kary mogą być bardzo dotkliwe. Dlaczego program jest tak wygodny? Głównie z uwagi na fakt, że pozwala na rozliczenie PIT-37 bez konieczności samodzielnego obliczania należnego podatku za rok dochodowy. Wystarczy wpisać wszystkie dane osobowe oraz wszelkie informacje uprawniające nas do zniżek, a następnie przepisać dane przekazane nam na PIT-ach przez pracodawcę czy inne organy, zależnie od źródła dochodów.

W ten sposób program samodzielnie wszystko oblicza według obowiązujących obecnie warunków i zasad. To sprawia, że nie ma ryzyka pomyłki, a dodatkowo mamy gwarancję, ze wszystkie dane zostały wpisane w odpowiednie miejsca. Program ustrzeże nas również przed pomyłkowym pominięciem danych, które w deklaracji podatkowej muszą się znaleźć.

Kto może skorzystać?

Z programu tego rodzaju do rozliczania PIT-37 skorzystać mogą wszystkie osoby indywidualne, uzyskujące dochodów z umowy o pracę, o dzieło czy zlecenie, a także te, które uzyskują świadczenia socjalne jako swój dochód. Warto zwrócić uwagę, że konieczne jest uważne rozliczenie na odpowiednich drukach - jeśli popełnimy błąd formalny dotyczący pomylonego egzemplarza czy wzoru druku, może się to okazać problematyczne i wymaga korekty w urzędzie skarbowym. Co więcej, dzięki faktowi, że rozliczenie PIT-37 jest zupełnie darmowe z programem elektronicznym, z rozwiązania tego korzystać mogą wszystkie osoby posiadające dostęp do komputera. Eliminuje to konieczność straty czasu na stanie w kolejkach oraz minimalizuje ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania deklaracji podatkowej. Możliwe jest też wysłanie rocznego zeznania podatkowege jako e-deklaracja, pit online przez Internet.